Historie značky Honda HONDA KLUB EU

WEB VŠECH PŘÍZNIVCŮ VOZŮ ZNAČKY HONDA

Historie značky Honda

Tato společnost proslulá vynikajícím inženýrstvím, hlavně díky jejímu zakladateli Soichiro Honda, vznikla v roce 1948. Přežila poválečné ekonomické problémy a vytvořila se dobré jméno. Tak začala úspěšná historie.

Soichiro Honda

Narodil se roku 1906 jako první z devíti dětí. Jeho otec byl kovář s velkým zájmem o techniku, což Soichiru hodně ovlivnilo. Tento muž vystudoval hutnictví a již od svého počátku se snažil sestrojit pístní kroužky, což se mu záhy podařilo. Se strojařskou a mechanickou dovedností, kterou získal díky svému otci, Soichiro založil v roce 1937 továrnu na výrobu pístních kroužků a začal studovat metalurgii. Následně po druhé světové válce v roce 1946 tento podnik prodal, aby založil Honda Výzkumný Technický Institut.

Expanze Hondy

Klíčovým momentem úspěchu Hondy byl rok 1959 a otevření pobočky ve Spojených státech amerických, kde měla firma velký úspěch. O dva roky později se rozrostla i na území Evropy, konkrétně v Belgii a Londýně. V současné době je celosvětovou společností zaměstnávající přes 137.000 lidí, se sítí 319 poboček, 120 výrobních podniků v 29 zemích.

Motocyklová výroba

Honda Motocykl

Počáteční výroba motorů se neosvědčila, neboť byly jednoduché a málo výkonné a stejně tak to bylo s automobily, které byly téměř nepoužitelné kvůli nedostatku benzínu, a tak výborným řešením byla výroba mopedů. V poválečném Japonsku však nebyla žádná síť motocyklových dealerů, proto ji Soichiru musel založit, což se mu povedlo s Takeo Fujisawa roku 1948.

Po válce v Japonsku začala růst ekonomika a rostla také konkurence. Trh se stal náročným a vybíravým. V té době se management společnosti Honda a její zaměstnanci shodli, že výroba musí být zaměřena a omezena na správné produkty. Toto setkání a jednání mezi zaměstnanci a managementem položilo základ korporátní kultuře, která přetrvává dodnes.

Automobilová výroba

Honda Jazz

Patnáct let po svém vzniku firma začala vyrábět automobily. První byla Honda Civic, která se vyrábí již 35 let a nedávno se dočkala osmé generace. Tato novodobá historie firmy se datuje od roku 1972, kdy se automobil poprvé dostal před zraky zákazníků. Na evropský a americký trh přichází Civic v roce 1973 a i největší skeptici jsou nuceni přehodnotit své názory na rozvíjející se japonský automobilový průmysl. Byl to právě tento model, který Hondu zařadil mezi deset největších světových automobilových výrobců.

Základní filosofie společnosti Honda v původním pojetí pana Soichiro Hondy říkala: „ Nejprve člověk, poté stroj“. Jinými slovy, základem všeho ve společnosti Honda byli a jsou lidé, kteří do výroby automobilů dávají jim kousek ze sebe sama. Poté došlo k obměně tohoto sloganu na The Power of Dreams, tedy síla snů. Soichiro Honda velmi silně věřil v to, že i sny mohou inspirovat lidi v jejich konání…